Artelier


Artyści poprzednich edycji festiwalu

Artyści edycji

Artelier Consort


Gustaw Ciężarek - skrzypce

Gwidon Ciężarek - skrzypce

Wojciech Sławiński - wiolonczela
Soyeon Lim - instrumenty klawiszowe
Tomasz Woźniak - trąbka
Mateusz Rzytka - kontrabas
Dawid Pajdzik  - altówka

Gustaw Ciężarek - ukończył Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną w Szczecinie w klasie Romana Wolfa oraz Liceum Muzyczne im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie Michała Cebrija. Jest absolwentem klasy prof. Konstantego Andrzeja Kulki, prof. Mirosława Ławrynowicza, Prof. Romana Lasockiego i Dr. Andrzeja Gębskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył staż artystyczny na kierunku kameralistyka w klasie prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wielokrotnie uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, w Zakopanem i Fromborku doskonaląc swoje umiejętności u takich mistrzów jak Marina Yashvili, Wolfgang Marschner, Roland Baldini, Robert Szreder, Helen Brunner. Dwukrotnie otrzymał stypendium na udział w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Goch (Niemcy). W maju 2009 został laureatem nagrody Grand Prix w konkursie "Zapomniana muzyka polska" organizowanego przez wydawnictwo muzyczne "Acte Prealable". W 2008 został laureatem II miejsca, oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na "XII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej" w Krakowie. Jest laureatem makroregionalnych przesłuchań skrzypcowych w Poznaniu i ogólnopolskich przesłuchań skrzypcowych w Elblągu. Koncertował jako solista z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Opery na Zamku, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Międzynarodową Orkiestrą Młodzieżową Pomerania wykonując koncerty skrzypcowe Czjkowskiego, Wieniawskiego, Mendelsohna, Vivaldiego, Bacha W roku 2011 wraz z pianistką Soyeon Lim nagrał debiutancką płytę ze wszystkimi utworami kameralnymi Władysława Żeleńskiego wydaną w wydawnictwie Acte Prealable. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Szczecina oraz Towarzystwa Przyjaciół Szczecina Od 2008 roku jest koncertmistrzem Łomżyńskiej Filharmoni Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.


Gwidon Ciężarek jest uczniem ZSM II stopnia w Szczecinie w klasie mgr Małgorzaty Gajewskiej – Makulec. Jest wielokrotnym laureatem konkursów skrzypcowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jego najważniejsze osiągnięcia to :
- I Miejsce - „VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz” w Jaśle – 2012r.
- I Miejsce oraz Nagroda Specjalna im. Tadeusza Wrońskiego – „IV Młodzieżowy Konkurs Na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego” w Tomaszowie Mazowieckim – 2012r.
- III Miejsce i Nagroda Dyrektora CEA – „Ogólnopolskie Przesłuchania Centrum Edukacji Artystycznej” w Warszawie – 2012r.
- IV Miejsce oraz Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury–
„IX Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Aleksandry Januszajtis” w Gdańsku-2011r.
- II Miejsce – „III Młodzieżowy Konkurs Na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego” w Tomaszowie Mazowieckim – 2010r.
- Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Ph. Telemanna w Poznaniu - finalista (2010)
- Międzynarodowe Spotkania młodych skrzypków im. M. Ławrynowicza w Płocku - wyróżnienie (2009)
- II konkurs "Skrzypce dla najlepszych" w Szczecinie - wyróżnienie (2008)
- I konkurs "Skrzypce dla najlepszych" w Szczecinie - 3 miejsce (2007)

Jest wielokrotnym uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie w których doskonalił swoje umiejętności u prof. Helen Brunner, prof. Mirosława Ławrynowicza, prof. Andrzeja Gębskiego, prof. Georga Michela, oraz Kursów muzycznych w Szczecinie w klasie prof. Wandy Wiłkomirskiej, prof. Janusza Wawrowskiego, prof. Michała Grabarczyka, prof. Bartosza Bryły, prof. Marcina Baranowskiego, prof. Jana Staniędy.
Gwidon Ciężarek wielokrotnie występował jako solista z orkiestrą wykonując m.in. :
N. Paganiniego – I Koncert Skrzypcowy D-dur, C. Saint – Saensa – Introdukcję i Rondo Capriccioso, J. S. Bacha – Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę d-moll.
Jest wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Szczecina, Towarzystwa Przyjaciół Szczecina i Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. W roku 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury "Młoda Polska".

Soyeon Lim ukończyła Gimcheon High School of Arts w klasie prof. Myeong Hee Lee. Jest absolwentką klasy prof. Yeon Jung Kim i klasy prof. Andrzeja Dutkiewicza w Keimyeong University of music w Korei, oraz klasy prof. Jerzego Sterczyńskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczyła w Mistrzowskich Warsztatach Muzycznych w Zamościu w klasie prof. Edwarda Wolanina. W roku 2009 zdobyła nagrodę Grand Prix VI Edycji Konkursu "Zapomniana Muzyka Polska" organizowanego przez wydawnictwo Acte Prealable. Jest laureatką II nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na "XII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej" w Krakowie (2008). Jest laureatką II nagrody ogólno - koreańskiego konkursu pianistycznego w Daegu (Korea Płd.) W wieku 16 lat wystąpiła jako solistka wykonując V koncert fortepianowy Ludwika van Beethovena z towarzyszeniem orkiestry Gimcheon High School of Arts. W roku 2005 koncertowała w ramach wschodnio - azjatyckiego festiwalu muzyki współczesnej "Dong Asia Hyundae Eumak Je". Od roku 2006 współpracuje jako pianistka i korepetytorka z "Operą na Zamku" w Szczecinie z którą przygotowuje musical "My Fair Lady" w Schwedt (Niemcy). Od roku 2007 współpracuje jako pianistka, kameralistka i korepetytorka z Filharmonią narodową, dając szereg koncertów dla młodzieży w całej Polsce. W 2006 roku nagrała muzykę do spektaklu teatralnego "Romans z Czechowem" dla Teatru Nowego w Łodzi. Wykonała muzykę na olbrzymim międzynarodowym widowisku teatralno - muzycznym "Łasztownia-Lastadie" (2006) oraz "Recycling" (2009) stworzone przez Teatr Kana w Szczecinie, Od 2009 roku współpracuje z Międzynarodowymi Kursami Muzycznymi w Łańcucie jako pianistka w klasie prof. Helen Brunner oraz prof. Dariusza Smolarskiego.

Wojciech Sławiński w 2004 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Kazimierza Michalika. Obecnie jest wiolonczelistą orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz szefem zespołu SYNAXIS. Od 2003 do 2006 roku współpracował z UBS Verbier Festival Orchestra, z którą występował wielokrotnie m.in. pod kierunkiem Jamesa Levine'a, Neeme Järviego, Valerego Gergieva, Yurija Temirkanova, Nico Franka, Christopha von Dohnanyi, Charles'a Dutoit, z solistami najwyższej rangi jak Marta Argerich, Sarah Chang, Anna Silja, Leif Ove Andsnes, Lang Lang, Mischa Maisky, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Maxim Vengerov, Joshua Bell, Thomas Quasthoff. W roku 2004 współpracował z zespołem kameralnym Transemble, w latach 2001-2002 był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Warszawie, jako solista i kameralista koncertował w wielu miastach Polski. Zdobywał wyróżnienia na Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi (1996), Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (1997), Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze (1998), jest laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Elblągu (1998), na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi i półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Vina del Mar w Chile (2001). Jako uczestnik kursów mistrzowskich w zakresie gry na wiolonczeli, kameralistyki, kompozycji pracował m.in. pod kierunkiem Stanisława Firleja, Andrzeja Orkisza, Victorii Yagling, Clausa Reichardta, Kurta Levina, Mirosława Ławrynowicza, Wolfganga Marschnera, Michała Trojanowskiego, Andrew Tloma, Young-Chang Cho i Pawła Głąbika. 

Tomasz Woźniak naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku 10-ciu lat, w Szkole Muzycznej w Jaśle (podkarpackie) w klasie Ireneusza Fatygi. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie w klasie mgr Józefa Nawojskiego. W 2003r. zakończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie trąbki ad. Krzysztofa Bednarczyka, uzyskując tytuł magistra sztuki. W latach 2004/5 po otrzymaniu Stypendium Ministra Kultury doskonalił swe umiejętności na studiach podyplomowych w Conservatoire Supérieur w Paryżu, w klasie Guy Touvrona. Jest laureatem wielu przesłuchań makroregionalnych i ogólnopolskich instrumentów dętych blaszanych  (1993 Krosno I-sze miejsce; 1994 Rzeszów II-gie miejsce;  1995 Częstochowa IV-te miejsce). W 1996r. na I. Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu zdobył I-sze miejsce w kategorii młodzieżowej oraz specjalne wyróżnienia: Grand Prix i Rydwan Apollina – nagroda Ministra Kultury i Sztuki. W 1998r. był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2002r. zajął III-cie miejsce na III. Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu w Kategorii Otwartej. W 2003r. otrzymał I-szą nagrodę w Konkursie YAMAHY dla instrumentów dętych blaszanych (YAMAHA Competition for Brass Instruments) w Poznaniu, oraz, wspólnie z kwartetem dętym,  II-gą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie. Na VII.Międzynarodowym Konkursie Klassik-Festival Ruhr 2004 w Marl (Niemcy) otrzymał Nagrodę Kameralną (Kammermusikpreis). W 2003 oraz 2006r. był półfinalistą Międzynarodowego Konkursu na Trąbkę im. Maurice’a André w Paryżu. Brał czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. André Henry (Kalisz), Siergieja Nakariakowa (Warszawa), Gabrielle Cassone (Porcia), Reinholda Friedricha i Freda Millsa (Bruksella), Andrea Giuffredi (Lieksa). Jako solista koncertował m.in. z Filharmonią Rzeszowską,  Filharmonią Świętokrzyską, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Warszawie, Filharmonią Kijowską, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Niemczech, Włoszech i we Francji. Uczestniczył w festiwalach w kraju m.in.: Warszawska Jesień (2005,2006,2010), Laboratorium Muzyki Współczesnej (Warszawa 2006, Białystok 2010), Ogólnopolski Festiwal Trębaczy w Kaliszu (2005,2008), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Ars Musica” w Iwoniczu (2006, 2010), II Praska Wiosna Muzyczna (2006), Warszawskie Spotkania Muzyczne (2008). Współpracował m. in. z Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Rzeszowską, Warszawską Orkiestrą ‘Filharmonia’ oraz z Orkiestrą Conservatoire Supérieur w Paryżu i Orkiestrą Jeunesses Musicales de France.  W latach 2005-2007 był I-trębaczem Opery i Filharmonii Podlaskiej. Grał pod batutą m.in. takich dyrygentów jak: K.Penderecki, J.Semkow, A.Wit, J.Maksymiuk, M.Kasprzyk, K.Kord, M.J.Błaszczyk, W.Rajski, M.Nałęcz-Niesiołowski, M.Pijarowski, T.Wojciechowski, K.Bumann, M.Ziml, Sz.Kawalla, K.Słowiński, P.Sułkowski, Ł.Borowicz. Koncertuje wciąż jako solista i kameralista wykonując repertuar od baroku do muzyki współczesnej, której nieraz dokonywał prawykonania (M. Borkowski, M. Błażewicz, A. Nawrocka). Obecnie pracuje w Polskiej Orkiestrze Radiowej w Warszawie.

Mateusz Rzytka (ur. 22.03.1985 r. w Siemianowicach Śląskich)  - kontrabasista z wykształcenia, realizator dźwięku, podróżnik i sportowiec z zamiłowania. W latach 2004 - 2009 studiował kontrabas na Akademii Muzycznej w Katowicach. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystyczno - muzycznych, jego dziadek i ojciec amatorsko grali na instrumentach, bracia odebrali wykształcenie muzyczne i plastyczne. Pracował na jako kontrabasista w Filharmonii Opolskiej, a od 2013 roku piastuje to samo stanowisko w CEA Filharmonii Gorzowskiej.Dawid Pajdzik Dawid Pajdzik urodził się 26.04.1984 r. w miejscowości Barlinek. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku lat 7 rozpoczynając naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej w Myśliborzu pod kierunkiem Pani mgr MonikiKawczyńskiej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1999 r. W czasach licealnych Dawid Pajdzik doskonalił swe umiejętności gry na instrumencie, co roku intensywnie uczestnicząc w różnego rodzaju kursach muzycznych zarówno grając solo (Międzynarodowe Kursy Mistrzowskiej Interpretacji Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Letnia Akademia Muzyczna w Żaganiu, Zell an der Pram w Austrii), jak również kameralnoorkiestrowych (Polsko- Niemiecka Orkiestra Młodzieżowa POMERANIA), brał również udział w Konkursie Młodych Altowiolistów we Wrocławiu w 2003 roku. W tym czasie Dawid Pajdzik miał okazję czerpać wiedzę oraz inspirację u takich znamienitych osobistości jak: prof. Stefan Kamasa, prof. Piotr Reichert, prof. Marek Marczyk. Liceum Muzyczne ukończył w roku 2003 z wynikiem celującym. W tym samym roku dostał się na Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu do klasy prof. Zbigniewa Czarnoty. Dużym sukcesem, jeśli chodzi o grę solową, było otrzymanie wyróżnienia w VIII Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego w Poznaniu. Już w czasie studiów Dawid Pajdzik regularnie grał w wielu profesjonalnychorkiestrach: Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Wrocłąwskim Zespole Solistów Ricordanza, Hafnia Chamber Orchestra z Danii, Hannover Chamber Orchestra, Barock Orchester Berlin i wielu innych.Studia muzyczne ukończył z wynikiem bardzo dobrym. Niedługo później przeszedł pozytywnie egzaminy kwalifikacyjne na studia podyplomowe w Lynn University Conservatory of Music w Boca Raton na Florydzie w USA, jako jeden z nielicznych otrzymując pełne stypendium naukowe. Jednym z sukcesów artystycznych w tym czasie było wejście do Finału (jako pierwszy altowiolista o 10 lat) Lynn Concerto Competition w 2009 roku. Tak udane zaprezentowanie się na niniejszym konkursie poskutkowało zaproszeniem do udziału w koncertach tak znamienitych orkiestr, jak: New World Symphony Orchestra i Fort Lauderdale Orchestra, w której to miał okazję grać koncerty gościnne po batutą Maestro Gustavo Dudamel’a. Po powrocie do kraju rozpoczął intensywną współpracę ze Szczecińską Orkiestrą Baltic Neopolis Orchestra. Wielokrotnie występował w charakterze lidera grupy altówek współpracują m.in z takimi artystami jak Daniel Stabrawa, Jan Stanienda, Vasko Vasiliev, Tomasz Tomaszewski. Wraz z BNO oraz Baltic Neopolis Quartet wielokrotnie brał udział w licznych festiwalach takich jak: Poznańska Wiosna Muzyczna, Szczecin Music Fest, Śląskie Lato Muzyczne, Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Baltic Neopolis Festival. Również z Baltic Neapolis Orchestra dokonał nagrań płytowych, głównie z twórczością polskich kompozytorów, Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski&Mikołaj Górecki,Sonatina für Alina, Od 2011 roku Dawid Pajdzik jest liderem grupy altówek w Filharmonii Gorzowskiej. W 2013 roku przygotował aranżacje utworów z repertuaru Musicofeelya dla potrzeb cyklu „Włączorkiestrę” wraz z Baltic Neopolis Orchestra. W 2015 roku w Szczecinie miała miejsce premiera jego „Sinfonietty na smyczki”. Wykonanie spotkało się z ciepłym przyjęciem tak  przez publiczność jak i krytyków. W roku 2016 został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu im. Maurycego Ravela we Włoszech w kategorii „B”- muzyka kameralna z Sinfoniettą na Smyczki. Tym samym znalazł się w gronie dwustupięćdziesięciu kompozytorów z całego świata docenionych przez prestiżowe międzynarodowe jury. W czerwcu 2015 roku przygotował aranżacje oraz poprowadził w charakterze dyrygenta projekt orkiestrowy „Hity” wraz z Muzykami Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej w ramach Dni Gorzowa. Jako aranżer współpracuje z Tomkiem Szymusiem oraz Adamem Sztabą. Tri' you
Cezary Gójski – skrzypce
Krzysztof Szczerbuk – akordeon
Grzegorz Bogdan – fortepian, instrumenty perkusyjne, odgłosy.

Tri’you  to oryginalnie brzmiące trio akustyczne. Zespół wykonuje muzykę klasyczną, która dzięki połączeniu niebanalnych aranżacji  i nowatorskiego zestawienia instrumentów tworzy oryginalną propozycję koncertową.


Andrzej Kopeć kompozytor, klarnecista, artysta multimedialny. Zajmuje się tworzeniem interaktywnych projektów wykorzystujących algorytmicznie generowane struktury symboliczne, dźwiękowe i wizualne. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina (Warszawa), obecnie tamże wykładowca przedmiotów związanych z muzyką komputerową oraz sekretarz Katedry Kompozycji UMFC.

Aldona Nawrocka kompozytorka, pianistka, pedagog, absolwentka AMFC w Warszawie (kl.M. Borkowski), doktor sztuki muzycznej. Stypendystka MusikHochschule Luzern (kl. B.Skrzypczak). Uczestniczka kursów kompozycji (m.in. E.Sikora, S.Montegue, A.Brødsgaard), także Académie de Musique du XX-éme siécle w Paryżu (P.Boulez, D.Robertson), oraz organizowanej przez IRCAM Académie d’Eté (B. Ferneyhough, M-A.Dalbavie). Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wielokrotnie brała udział w interdyscyplinarnych projektach artystycznych w kraju i zagranicą, Tworzy muzykę instrumentalną, wokalną, elektroakustyczną. Pracuje jako adiunkt w UMFC.


  • Donatorzy
  • Partnerzy